4. pārbaudes darbs

Gatavojoties darbam, Jums jāizmanto vai nu grāmata NR1( 58. -76. un 122.- 152.lpp.) vai grāmata NR2 (64.-71., 112.- 147. lpp.)

Darbs jāaizsūta skolotājai –

4. pārbaudes darbs

1. Īsi raksturot nosauktās personības! ( 9 punkti )

Personība Personības nozīme, veikums
Kārlis Ulmanis bija politiķis, viens no Latvijas valsts izveidotājiem, pirmais Latvijas Pagaidu valdības vadītājs un vairākkārtējs Latvijas Ministru prezidents.
Jānis Čakste bija pirmais Latvijas Valsts prezidents, viens no Latvijas autonomijas programmas izstrādātājiem.
Pēteris Stučka bija jurists un politiķis, viens no Jaunās strāvas līderiem, vairāku sociālistu un komunistu preses izdevumu redaktors. Latvijas Sociālistiskās Padomju Republikas valdības vadītājs, PSRSAugstākās tiesas priekšsēdētājs.
Andrievs Niedra bija latviešu mācītājs, sabiedriskais darbinieks, politiķis, rakstnieks, vadīja provācisko valdību Latvijā.
Ridigers fon der Golcs bija Vācijas impērijas virsnieks, grāfs, 1919. gadā Austrumprūsijas robežām tuvajā Kurzemē un Ziemeļlietuvā dislocētā 6. rezerves korpusa komandieris. Aktīvi iesaistījās Latvijas brīvības cīņās no 1919. gada 1. februāra līdz 14. oktobrim.
Jorģis Zemitāns bija latviešu pulkvedis, III šķiras Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris, Igaunijas Brīvības krusta ordeņa I šķiras II pakāpes kavalieris, Brīvības cīņu laikā — Ziemeļlatvijas brigādes komandieris
Zigfrīds Meijerovics bija Latvijas sabiedriskais un politiskais darbinieks. Viņš bija pirmais Latvijas Ārlietu ministrs un otrais Latvijas Republikas Ministru prezidents. Meierovicam vadot valdību ieviesa latu, panāca vienošanos ar Padomju Krieviju par pilsonības izvēles kārtību, ieviesa latīņu druku un apstiprināti vairāku valsts iestāžu statūti.
Jānis Balodis bija Latvijas Bruņoto spēku virspavēlnieks, armijas ģenerālis, visu šķiru Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris, no 1931. līdz 1940. gadam Latvijas kara ministrs. Viens no galvenajiem 15. maija valsts apvērsuma organizētājiem, Valsts un Ministru prezidenta biedrs, oficiāli otrā persona valstī aiz Kārļa Ulmaņa līdz aiziešanai no amatiem
Kārlis Zāle bija latviešu tēlnieks, kura nozīmīgākie darbi ir Brīvības piemineklis un Brāļu kapu memoriālais ansamblis. Viens no mākslinieku biedrības “Sadarbs” radītājiem.

2. Kāpēc Latvija uzvarēja Brīvības cīņās? ( 5 punkti )

Tika padzīti Bermontieši no Latvijas, tika noslēgt līgums ar Poliju par militāru palīdzību.  Polija piešķīra 20 000 karavīru, lai palīdzētu atbrīvot Latgali no boļševikiem. Kopā ar igauņu karaspēku no boļševikiem tika atbrīvota liela daļa Ziemeļvidzemes.

3. Nosaukt miera līguma ar Padomju Krieviju noteikumus! Kad šo līgumu noslēdza? (2 punkti)

Latvijas—Krievijas miera līgums tika parakstīts 1920. gada 11. augustā starp Latviju un Krievijas PFSR. Tas oficiāli noslēdza Latvijas Brīvības cīņas.

4. Nosaukt agrārreformas cēloņus un sekas! ( 4 punkti)

Pozitīvās sekas:

Latvijā attīstījās graudkopība, lopkopība, piensaimniecība, kā arī darbietilpīgā, bet Eiropā ļoti pieprasīto linu audzēšana.Laukos cēla pienotavas, veidoja piensaimnieku sabiedrības – nozīmīgas bija cūkgaļas ,sviesta piegādes gan vietējam tirgum, gan eksports. Tika būvētas dzīvojamās un saimniecības ēkas.

Negatīvās sekas:

Pieauga lauku iedzīvotāju skaits, jo visi Latvijas pilsoņi varēja iegūt zemi.

Samazinājās pilsētu iedzīvotāju skaits. Laukos sāka trūkt darbaspēka – ne visi tikai ar ģimenes  spēkiem spēja apstrādāt zemi. Laukstrādniekus nācās meklēt Latgalē, pēc tam – Lietuvā un Polijā.

Cēloņi:

Agrāro reformu uzsāka 1920. gada rudenī. Lielākā daļa lauku iedzīvotāju bija bezzemnieki. Laukos dzīvoja  vairāk nekā trīs ceturtdaļas Latvijas iedzīvotāju. Nerisinot agrāro jautājumu, būtu apdraudēta neatkarīgas Latvijas valsts pastāvēšana.

5. Nosaukt apstākļus, kas veicināja Ulmaņa autoritārā režīma izveidošanos! (Iekšpolitiskā situācija, saimnieciskais stāvoklis, sabiedrības noskaņojums, ārpolitiskā situācija) ( 4 punkti )

Iekšpolitiskā situācija- Pēc daudzu politiķu un sabiedrisko darbinieku domām, parlamentārā iekārta nespēja tikt galā ar problēmām Latvijā.

Ārpolitiskā situācija- saasināja pasaules ekonomiskā krīze (1929. – 1933.)

6. Aizpildīt tabulu, raksturojot situāciju Latvijā 1934.-1940. gadam! ( 8 punkti )

  Pozitīvais Negatīvais
Politikā K.Ulmanis pārņēma Musolīni ideju par valsti kā vienotu lielu saimniecību. Tāpēc tika izveidotas kameras jeb nozaru speciālistu apvienības. Demokrātijas likvidēšana.
Ekonomikā Latvija sāka pārvarēt  grūtības, un dzīves līmenis pakāpeniski sāka celties. Latvijas Banka veica Lata devalvāciju 1936. gadā, un tā vērtības kritums bija ievērojams
Ārpolitikā 1939. gada 7. jūnijā tiek noslēgts Neuzbrukšanas līgums ar Vāciju. nebija savas precīzas ārpolitiskās koncepcijas, kas garantētu valsts ārējo drošību.
Sabiedriskajā dzīvē un kultūrā Izglītībai atvēlēja 14,7% no Latvijas budžeta, skolu nodrošinājumā ar skolotājiem un studentu skaita ziņā uz 10 000 iedzīvotājiem Latvija izvirzījās pirmajā vietā Eiropā. Sabiedriskā dzīve uzlabojās ļoti lēni.


Citi darbi šajā kategorijā

ATBILDES VĒSTULES NOFORMĒŠANAS RAKSTUROJUMS

•Vēstule ir svarīgs saziņas rīks un veids, jo pilda informēšanas un izglītošanas funkciju. No rakstītāja izpratnes par labu vēstuli ir atkarīgs saziņas rezultāts, klienta apmierinātība,

Ķīmija

97. uzd Reakcija A 0 +1 -2 +2 -2 0 Fe + H2SO4 (atšķ.) → FeSO4 + H2 ↑ (vide skāba – ūdensšķīdumā veidojas H+ jonu pārsvars)

Pārbaudes darbs „Elektromagnētisms”

1.uzdevums (6 punkti). Atzīmē, vai apgalvojums ir patiess vai nepatiess. Vai apgalvojums ir patiess? Ievelc krustiņu atbilstīgajā ailē! Nr.p.k. Apgalvojums Jā Nē 1. Ja patstāvīgo

Pārbaudes darbs par okeāniem

Grenlandes jūra Koraļļu jūra Baltijas jūra Melnā jūra Sarkanā jūra Karību jūra Malas jūras Iekšējās jūras Grenlandes jūra Koraļļu jūra Baltijas jūra Melnā jūra Sarkanā

Mape metodiskie meteriāli

par tēmu “VASARA” Mājasdarbs: Mape metodiskie meteriāli par tēmu “VASARA”   Sīkās motorikas attīstībai, radošie darbiņi Darbs ar dziju, lentēm – šņorēšana Darbs ar aplikāciju

Pārbaudes darbs “Līdzsvara”

Pārbaudes darbs „Līdzstrāva”     Vārds, uzvārds ……………………………………………………….. Datums: ………………………. Klase: …………… 1. uzdevums (12 punkti) Izvērtē, vai apgalvojums ir patiess, un pamato savu atbildi!

Iegūstiet piekļuvi visiem +5000 izpildītiem mācību darbiem.

Par 9.90 € jūs varat:
– Pārskatīt visas mūsu arhīvā pieejamās lapas.
– Lejuplādēt jebkurus 10 failus.

Piekļuve būs aktīva 24 stundas.

Jūs varat veikt maksājumu ar jebkuru bankas karti.

Majasdarbs.lv

Vai vēlies pasūtīt mācību darbu?

Cookie

Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes – tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai, kā arī iespējamai saziņai, ja kādā no lapā aizpildāmajām formām norādīsiet savu kontaktinformāciju.