Lielie ģeogrāfiskie atklājumi

1.

LĢĀ pozitīvais un negatīvais devums Eiropas kultūras attīstībā.

1) Ģeogrāfiskie atklājumi izmainīja arī nozīmīgākos tirdzniecības ceļus pasaulē- zejvielām nabadzīgā Eiropa 400 gadus ieveda izrakteņus un izejvielas bez maksas (vienīgie izdevumi bija transportēšanai), ar ieroču spēku piespieda pirkt savu produkciju, kas gala rezultātā Eiropu no nabadzīgas un atpalikušas perifērijas uz 19. – 20. gs. miju padarīja par bagātāko reģionu pasaulē.

2) Koloniālās sistēmas pamati- pirmie eiropieši, kas sāka apgūt Amerikas kontinentu pēc K. Kolumba atklājumiem, bija spāņi. Iekarotāji tiecās iegūt acteku un inku bagātības, ekspluatēt (citus cilvēkus izmantot savā labā) Amerikas iedzīvotājus.

3) Jauno laiku cilvēks- saimnieciska un politiska darbība prasīja arī attīstīt iemaņas rakstīt un rēķināt, uzkrāt zināšanas ekonomikā, tehnikā, ģeogrāfijā, politikā, mudināja izzināt pasauli. Sabiedrībā veidojās jauna attieksme pret dzīvi un cilvēka personību, tika izstrādātas jaunas morāles normas, pasaules uzskats un ideāli.

2.

Cēlonis Fakts Sekas
1. Cilvēki meklēja jaunas teritorijas ar labvēlīgāku klimatu un bagātīgiem dabas resursiem, lai apmestos tur uz dzīvi, tirgotos ar vietējiem iedzīvotājiem vai aplaupītu tos. 1415. gadā Enriki Sagrišā uzcēla cietoksni, ieroču noliktavu, kuģu būvētavu, observatoriju, atvēra jūrskolu, kurā zināšanas apguva jūrnieki, kuģu būvētāji un kartogrāfi no dažādām zemēm.

 

Portugāļu un spāņu jūrasbraucēji:

1.atklāja jaunu kontinentu – Ameriku,

2.labāk iepazina Āziju un Āfriku,

3.iezīmēja kartē jaunus jūrasceļus,

4.pirmo reizi veica ceļojumu apkārt zemeslodei.

Ievērojami mainījās eiropiešu zināšanas par pasauli, strauji attīstījās kuģu būves tehnika, ģeogrāfija un kartogrāfija (bija nepieciešamība pēc principiāli atšķirīgām zināšanām astronomijā un mehānikā), sociālā struktūra. Eiropā tika ieviesti jauni kultūraugi — kartupeļi, tomāti, tabaka, kukurūza un citi, savukārt Amerikā tika ievesti Eiropas mājlopi, zirgi un aitas.
2. Spānija bija ieinteresēta jaunu zemju atklāšanā un tirdzniecības paplašināšanā, tāpēc karalis Ferdinands un karaliene Izabella 1492. gadā nolēma atbalstīt dženovieša Kristofora Kolumba ieceri organizēt ekspedīciju, lai atrastu jaunu – rietumu jūrasceļu uz Indiju. 1492. gadā Kristofors Kolumbs zem spāņu karoga šķērsoja Atlantijas okeānu un sasniedza Amerikas (Ziemeļameriku un Dienvidameriku). Eiropieši, sagraujot un iznīcinot Amerikas civilizācijas un nopietni militāri iedragājot un ekonomiski pakļaujot Āfrikas un Āzijas civilizācijas, kolonizēja lielāko daļu pasaules valstu un teritoriju. Ziemeļamerikā, Karību jūras salās, Argentīnā un Austrālijā pamatiedzīvotāji tika izspiesti no viņu zemēm un iznīcināti vai arī kļuva par niecīgu minoritāti. Savukārt no 16. līdz 19. gadsimtam ap 10 miljoniem āfrikāņu tika izvesti kā vergi uz Ameriku, pilnībā mainot etnisko sastāvu lielā daļā kontinenta.
Eiropiešus galvenokārt interesēja tikai iespēja tikt pie bagātībām, kuru dēļ tie bija gatavi izmantot jebkurus līdzekļus. 150 gadu laikā Spānija ieveda 180 tonnu zelta un 16 000 tonnu sudraba. Tas radīja Rietumeiropā cenu kāpumu 3 – 4 reizes. Bagāti kļuva manufaktūru īpašnieki, tirgotāji, muižnieki, amatnieki un zemnieki, kas pārdeva savus ražojumus. Laika gaitā tika iepazīta kukurūza, tabaka, kartupeļi, tomāti utt. Dārgmetālu un koloniālpreču ieplūšana Eiropā izraisīja t.s. cenu revolūciju, savukārt tā noteica visas saimnieciskās dzīves pārstrukturēšanu un t.s. zinātniski tehnisko revolūciju. Eiropa ieveda izejvielas, cukuru, vilnu un kokvilnu no Amerikas un tirgojās ar Āzijas valstīm. Ķīnā tika pārdots galvenokārt sudrabs, pretī saņemtot zīdu un porcelānu. Savukārt Amerikas tirgū tika pārdoti Eiropas manufaktūru ražojumi. Tas Eiropu 19.—20. gadsimta mijā padarīja par bagātāko reģionu pasaulē.

3.

LĢĀ pozitīvais un negatīvais devums Eiropas kultūras attīstībā

Lielie ģeogrāfiskie atklājumi- atklājumi, kurus veica Eiropas valstis 15.-16.gs., meklējot jaunus tirdzniecības ceļus, kolonijas, resursus un tirdzniecības partnerus. Iesaistītās valstis- Spānija, Portugāle, Anglija, Francija, Holande.

Atklājumu iemesli: Vidusjūras tirgotāji zaudēja ienesīgākos ceļus, kuģotāji devās meklēt priestera Joana kristīgo valsti, valdīja piedzīvojumu kāre un vēlme pēc peļņas, trūka dārgmetālu.

Priekšstats par pasauli: Kosmosa vidū atrodas zeme, kas peld pasaules jūrā. Vidū atrodas Jeruzaleme- divpadsmit vārtu debesu pilsētas atspulgs uz zemes. Savienojas trīs pasaules daļas- Eiropa, Āfrika un Āzija. Klaudija Ptolemaja karte (15.gs) tika uzskatīta par neapgāžamu patiesību- Zeme kā visuma centrs.

Uzskati: Zeme ir daudz mazāka, nekā patiesībā. Okeāni nav plaši un pa tiem būs viegli ceļot. Okeāns iet apkārt pasaulei un nav saistīts ar jūrām vai upēm. Austrālija un Amerikas kontinenti neeksistē. Pasaulē dzīvo milzu briesmoņi, ciklopi un milži.

Svarīgākie notikumi: Bartolomeo Diaša ceļojumi 1487.gadā vadīja ekspedīciju, lai atrastu jūrasceļu uz Indiju. Atklāj Vētru ragu. Vasko da Gama- pirmais eiropietis, kas sasniedz Indiju pa jūras ceļu. 1489.gadā pēc pus gadu ilga ceļojuma nonāk Indijas okeānā Āfrikas austrumu piekrastē un nodibina Indijā portugāļu tirdzniecības apmetni. Pozitīvi: atklāja jaunas zemes, iepazina jaunas kultūras un reliģijas, ieguva pieredzi, sasniedza Kalikutu, nodibināja tirdzniecības apmetni, kļuva par Portugāles Indijas vicekarali. Negatīvais- bailes no neatklātā, negaidītas dabas katastrofas, atklājuma laikā nogalināja daudz nevainīgus cilvēkus (pamatiedzīvotājus). 1492. gadā Kristofors Kolumbs zem spāņu karoga šķērsoja Atlantijas okeānu un sasniedza Amerikas (Ziemeļameriku un Dienvidameriku). Eiropieši, sagraujot un iznīcinot Amerikas civilizācijas un nopietni militāri iedragājot un ekonomiski pakļaujot Āfrikas un Āzijas civilizācijas, kolonizēja lielāko daļu pasaules valstu un teritoriju. Ziemeļamerikā, Karību jūras salās, Argentīnā un Austrālijā pamatiedzīvotāji tika izspiesti no viņu zemēm un iznīcināti vai arī kļuva par niecīgu minoritāti. Savukārt no 16. līdz 19. gadsimtam ap 10 miljoniem āfrikāņu tika izvesti kā vergi uz Ameriku, pilnībā mainot etnisko sastāvu lielā daļā kontinenta.

Secinājumi: LĢĀ bija svarīgs cilvēces attīstības periods, kurā tika izzināta pasaule un iegūtas jaunas zināšanas par tās iekārtojumu. Eiropas kultūra pieredzēja strauju attīstību, jo ceļojumu dēļ tika ievestas citu valstu kultūras, cilvēki un materiāli, kas varēja veicināt Eiropas izaugsmi uz pasaules fona.

 

Citi darbi šajā kategorijā

ATBILDES VĒSTULES NOFORMĒŠANAS RAKSTUROJUMS

•Vēstule ir svarīgs saziņas rīks un veids, jo pilda informēšanas un izglītošanas funkciju. No rakstītāja izpratnes par labu vēstuli ir atkarīgs saziņas rezultāts, klienta apmierinātība,

Ķīmija

97. uzd Reakcija A 0 +1 -2 +2 -2 0 Fe + H2SO4 (atšķ.) → FeSO4 + H2 ↑ (vide skāba – ūdensšķīdumā veidojas H+ jonu pārsvars)

Pārbaudes darbs „Elektromagnētisms”

1.uzdevums (6 punkti). Atzīmē, vai apgalvojums ir patiess vai nepatiess. Vai apgalvojums ir patiess? Ievelc krustiņu atbilstīgajā ailē! Nr.p.k. Apgalvojums Jā Nē 1. Ja patstāvīgo

Pārbaudes darbs par okeāniem

Grenlandes jūra Koraļļu jūra Baltijas jūra Melnā jūra Sarkanā jūra Karību jūra Malas jūras Iekšējās jūras Grenlandes jūra Koraļļu jūra Baltijas jūra Melnā jūra Sarkanā

Mape metodiskie meteriāli

par tēmu “VASARA” Mājasdarbs: Mape metodiskie meteriāli par tēmu “VASARA”   Sīkās motorikas attīstībai, radošie darbiņi Darbs ar dziju, lentēm – šņorēšana Darbs ar aplikāciju

Pārbaudes darbs “Līdzsvara”

Pārbaudes darbs „Līdzstrāva”     Vārds, uzvārds ……………………………………………………….. Datums: ………………………. Klase: …………… 1. uzdevums (12 punkti) Izvērtē, vai apgalvojums ir patiess, un pamato savu atbildi!

Iegūstiet piekļuvi visiem +5000 izpildītiem mācību darbiem.

Par 9.90 € jūs varat:
– Pārskatīt visas mūsu arhīvā pieejamās lapas.
– Lejuplādēt jebkurus 10 failus.

Piekļuve būs aktīva 24 stundas.

Jūs varat veikt maksājumu ar jebkuru bankas karti.

Majasdarbs.lv

Vai vēlies pasūtīt mācību darbu?

Cookie

Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes – tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai, kā arī iespējamai saziņai, ja kādā no lapā aizpildāmajām formām norādīsiet savu kontaktinformāciju.