ORGANISMU VIELMAIŅA

I variants 6. PĀRBAUDES DARBS BIOLOĢIJĀ 12. KLASEI

Tēma: ORGANISMU VIELMAIŅA

LABU VEIKSMI!

1.Uzdevums. Pie dotajiem asinsvadiem pieraksti burtus, ar kuriem apzīmētas tās atbildes, kas raksturo šo asinsvadu uzbūvi un funkcijas! (4 punkti) [Vērtēšanas kritēriji: Par katru pareizo atbildi- 1 punkts.]

A.Nodrošina audos vielmaiņu; B.Asinis plūst prom no sirds;

C.Asinis plūst uz sirdi; D.Sienas biezas, blīvas, elastīgas, daudz gludo muskuļšūnu. E.Sienas veidotas tikai no vienas šūnu kārtas; F.Sienas plānas, viegli iestiepjamas, plāns gludo muskuļšūnu slānis.

Vēnas C, F.

Artērijas B, D.

2.Uzdevums. Dotajos piemēros nosaki imunitātes veidu un tabulā atzīmē to ar „X”!

(4 punkti) [Vērtēšanas kritēriji: Par katru pareizi norādīto imunitātes veidu- 1 punkts.]

a) Cilvēks, kurš izslimojis cūciņas, parasti otrreiz ar tām vairs nesaslimst.

b) Lai organismu pasargātu no saslimšanas ar ērču encefalītu, cilvēkam ievada novājinātus slimības izraisītājus.

c) Zīdainis, kuru baro ar krūti, nav jāpotē pret gripu, ja viņa mamma ir saņēmusi gripas vakcīnu.

g) Kucēni ir ļoti uzņēmīgi pret parvovīrusu. Šis vīruss nav bīstams cilvēkbērniem.

Piemēra

Nr.

Iedzimtā

(nespecifiskā)

Iegūtā (specifiskā)

Dabiskā

Mākslīgā

Aktīvā

Pasīvā

Aktīvā

Pasīvā

a

 

x

     

b

       

x

c

   

x

   

d

x

       

3.Uzdevums. Izpildi prasīto! (11 punkti) [Vērtēšanas kritēriji: Par 3.1.- 7p., par 3.2.- 2p., par 3.3.- 2p.]

3.1. Norādi, kurām ādas sastāvdaļām atbilst nosauktās funkcijas! Daudzpunktes vietā ierakstiet atbilstošo ciparu!

Pasargā ādu un organismu no izžūšanas-2.

Nodrošina ādas izvadfunkciju- 6

Uztver noteikta veida kairinājumu-3

Nodrošina vielu apmaiņu ādā- 5

Uzkrāj ragvielu- 1 un 2

Šūnas satur pigmentu, kas pasargā organismu no Saules UV starojuma,- 1

3.2. Uzraksti 2 izmaiņas, kas notiek ādā, karsējoties pirtī?

Karsējoties pirtī, āda sasilst, lai nolīdzsvarotu siltuma daudzumu ādā, tad tā sāk to atdod. Par to atbild zemādas tauku slānis un sviedru dziedzeri, notiek svīšana. Ka arī palielinās asins pieplūdums ādas slāņiem un no tā āda paliek sārtāka.

3.3. Izskaidro ādas nozīmi organisma vielmaiņā!

Virsādas dziļāko slāņu šūnās veidojas D provitamīns, kas UV staru ietekmē pārvietojas D vitamīna aktīvajā formā, kura veicina kalcija izgulsnēšanos kaulos, tādējādi nodrošinot to cietību.

.4.Uzdevums. Izpildi prasīto! (4 punkti) [Vērtēšanas kritēriji: Par 4.1.- 2 p., par 4.2.- 2 punkti.]

Iveta vēlējās nedaudz mazināt ziemas bālumu un nolēma nosauļoties solārijā. Viņa pavadīja solārijā 15 minūtes. Diemžēl bālumu nomainīja sāpīgs ādas apsārtums, kurš nepārgāja vairākas dienas. Kad tas beidzot pazuda, āda atguva savu bālo nokrāsu.

4.1. Izvērtē doto situāciju, lietojot atbilstošus jēdzienus!

Ziemas laika ārā ir zema temperatūra, no kā ada ir bāla, ka arī ir zemāks melanocītu daudzums, jo ir samazināts asins pieplūdums ādas kapilāriem. Sauļojoties solārijā, kur ir intensīvs UV starojums, ādā palielinās asins pieplūdums, tā kļūst sārtā, ka arī UV stari kairina ādas virskārtu, kurā ir mazs melanocītu, kas pasargātu ādu no UV staru iedarbības.

4.2. Uzraksti 2 ieteikumus, kā meitenei rīkoties turpmāk! Pamato savu viedokli!

Ieteiktu sākt sauļoties pa dažām minūtēm vienā reizē un pakāpeniski palielināt solārija laiku, tas veicinās melanocītu veidošanos, kas pasargās ādu no kairinājuma. Kā otrais ieteikums, ādas bālumu var nomaskēt ar mākslīgu foto krēmu, kas parada ādu tumšāku.

5.Uzdevums. Apskati attēlu par vielu transportu augos! Izlasi un pasvītro tekstā pareizo vai pieraksti trūkstošo informāciju! (4 punkti) [Vērtēšanas kritēriji: Par 5.1.- 1 p., par 5.2- 5.3- 1 punkts par katru.]

5.1. Augiem, pielāgojoties dzīvei uz sauszemes ir attīstījusies vadaudu sistēma. Pa vadaudiem pārvietojas ūdens un tajā izšķīdušās minerālvielas no lejas (saknēm) uz augšu (perifēriju), kā arī fotosintēzes produkti no augšas (lapām) uz leju (saknēm) .

5.2 Ūdenim iekļūstot saknes šūnās, rodas saknes spiediens, kurš spiež ūdeni un tajās izšķīdušās minerālvielas augšup/lejup.

5.3. Ūdens molekulām savstarpēji pievelkoties, izveidojas nepārtraukts ūdens kapilārs koksnes/lūksnes vadaudos.

6.Uzdevums. Aizpildi tabulu! (9 punkti) [Vērtēšanas kritēriji: Par katru pareizi aizpildīto aili- 1 punkts.]

Nr.p.k.

Izvadsistēmas raksturojums

Dzīvnieku tips

Pārstāvis

Dzīves vide

1.

No hemolimfas urīnskābe ieplūst garās, plānas caurulēs, kuras ir pievienotas gremošanas traktam.

posmkāji

zirneklis

sauszeme

2.

Vielmaiņas galaprodukti no asinīm nokļūst rezervuārā zaļajā dziedzerī un pa izvadkanālu nonāk ārvidē.

posmkāji

Platspīļu

upesvēzis

ūdens

3.

Caur žaunām aktīvi uzņem sāļus, caur nierēm un urīnpūsli izvada daudz urīna.

mugurkaulnieki

asaris

ūdens

7.Uzdevums. Nosauc cēloņus, kas izraisa alerģiskās reakcijas, un dod padomu, kā no tām izvairīties! (3 punkti) [Vērtēšanas kritēriji: Par cēloņiem- 2 punkti, par padomu-1 punkts.]

Nozīmīgu daļu piesārņojuma telpās veido pašu cilvēku izdalītās vielas. Tās uzkrājas nevēdinātās telpās un to koncentrācija ir tieši proporcionālā cilvēku blīvumam šajās telpās. Dzīvokļu gaisa piesārņojumu pastiprina sadzīves ķīmija, eļļas krāsas, plastmasas apdares materiāli un arī dzīvnieki- suņi un kaķi.

Pieredze rāda, ka biežāk alerģiskas reakcijas izpaužas pilsētniekiem nekā lauciniekiem.

Alerģiskas reakcijas izraisa nevēdinātas un slikti tīrītas telpas putekļi un dzīvnieku spalvas un dziedzeros esošie alergēni, ka arī pilsētās ir vairāk piesārņots gaiss, nekā laukos, kas arī izraisa alerģisko reakciju. Ķīmiskās vielas arī kairina cilvēka ādu un gļotādu, izraisa alerģisko reakciju.

Risinājums: katru dienu veikt mitru telpas kopšanu, pēc iespējas izvēlēties hipoalerģiskus dzīvniekus, atvērt logu vakaros, kad ir mazāks automobiļu daudzums, mazāk piesārņots gaiss. Izvēlēties ekoloģiskās ķīmiskas vielas, ka arī nesaskaroties ar tiem tuvu, lietot cimdus, respiratoru.

8.Uzdevums. Pēc apraksta atpazīsti izvadorgānu un segaudu orgānu sistēmas slimības un pieraksti, kā var izsargāties no tām! (6 punkti) [Vērtēšanas kritēriji: Par pareizi nosaukto slimību- 1punkts, par slimības profilaksi- 1 punkts.]

A. Slimnieks ir bāls, viņam rodas tūska, paaugstinās asinsspiediens. Nereti to izraisa perēkļa infekcijas- citu orgānu iekaisumi un bojājumi

B. Ir urīna noplūdes traucējumi, urīna sastāva izmaiņas, urīnceļu iekaisums. Neizturamas lēkmjveida sāpes nieres apvidū, kas pēkšņi sākas un visbiežāk tikpat pēkšņi beidzas.

Nieru akmeņi. Vajag dzert pietiekami daudz šķidruma, mazāk ēst cepto, sālīto un asu ēdienu.

C. Galvas matos, padusēs un drēbēs dzīvo kukaiņi, tie sūc asinis, dēj olas un pārnēsā bīstamas slimības

Pedikuloze – savairojas utis un gnīdas, jeb utainība. Higiēna, nesāt galvassegu, ir speciāli šampūni, kas ārstē utainību. 

 

Citi darbi šajā kategorijā

ATBILDES VĒSTULES NOFORMĒŠANAS RAKSTUROJUMS

•Vēstule ir svarīgs saziņas rīks un veids, jo pilda informēšanas un izglītošanas funkciju. No rakstītāja izpratnes par labu vēstuli ir atkarīgs saziņas rezultāts, klienta apmierinātība,

Ķīmija

97. uzd Reakcija A 0 +1 -2 +2 -2 0 Fe + H2SO4 (atšķ.) → FeSO4 + H2 ↑ (vide skāba – ūdensšķīdumā veidojas H+ jonu pārsvars)

Pārbaudes darbs „Elektromagnētisms”

1.uzdevums (6 punkti). Atzīmē, vai apgalvojums ir patiess vai nepatiess. Vai apgalvojums ir patiess? Ievelc krustiņu atbilstīgajā ailē! Nr.p.k. Apgalvojums Jā Nē 1. Ja patstāvīgo

Pārbaudes darbs par okeāniem

Grenlandes jūra Koraļļu jūra Baltijas jūra Melnā jūra Sarkanā jūra Karību jūra Malas jūras Iekšējās jūras Grenlandes jūra Koraļļu jūra Baltijas jūra Melnā jūra Sarkanā

Mape metodiskie meteriāli

par tēmu “VASARA” Mājasdarbs: Mape metodiskie meteriāli par tēmu “VASARA”   Sīkās motorikas attīstībai, radošie darbiņi Darbs ar dziju, lentēm – šņorēšana Darbs ar aplikāciju

Pārbaudes darbs “Līdzsvara”

Pārbaudes darbs „Līdzstrāva”     Vārds, uzvārds ……………………………………………………….. Datums: ………………………. Klase: …………… 1. uzdevums (12 punkti) Izvērtē, vai apgalvojums ir patiess, un pamato savu atbildi!

Iegūstiet piekļuvi visiem +5000 izpildītiem mācību darbiem.

Par 9.90 € jūs varat:
– Pārskatīt visas mūsu arhīvā pieejamās lapas.
– Lejuplādēt jebkurus 10 failus.

Piekļuve būs aktīva 24 stundas.

Jūs varat veikt maksājumu ar jebkuru bankas karti.

Majasdarbs.lv

Vai vēlies pasūtīt mācību darbu?

Cookie

Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes – tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai, kā arī iespējamai saziņai, ja kādā no lapā aizpildāmajām formām norādīsiet savu kontaktinformāciju.