Uzņēmuma „Circle K” raksturojums

3. Uzņēmuma „Circle K” raksturojums

Pasaulē zīmols „Circle K” var tikt definēts kā viens no pasaulē atpazīstamākajiem pārtikas un pirmās nepieciešamības preču veikalu zīmoliem, kas pazīstams ar augstas kvalitātes produktiem un izcilu apkalpošanu. Šī zīmola veikali ir visā pasaulē, ASV, Kanādā, Japānā, arī Eiropā, tai skaitā, Latvijā.

Latvijā “Circle K Latvia” pašlaik var uzskatīt par vienu no lielākajiem un vadošajiem ērtas iepirkšanās un degvielas, naftas produktu un auto gāzes tirdzniecības pakalpojumu sniedzējiem Latvijā. Lai gan vispārīgi var apgalvot, ka uzņēmums tika dibināts 1992.gadā; savu pirmo degvielas uzpildes staciju atvēra 1993. gadā, tomēr sākot ar 2012.gadu uzņēmums piedzīvoja straujas pārmaiņas – 2017. gadā uzņēmums Latvijā mainīja zīmolu uz Circle K (iepriekš Statoil), jo to (mazumtirdzniecības uzņēmumu “Statoil Fuel & Retail”) 2012.gadā pārņēma viens no pasaules lielākajiem ērtas iepirkšanās un mazumtirdzniecības uzņēmumiem – “Alimentation Couche-Tard” un līdz ar to uzņēmumam tika mainīts zīmols / nosaukums uz “Circle K”. Apzinātā informācija liecina, ka uz šo brīdi tam ir jau 85 tirdzniecības vietas visā Latvijā. Ņemot vērā darba tematu, svarīgi norādīt, ka iepriekš minētie apsvērumi ir sekmējuši visai dinamisku uzņēmuma vēsturisko attīstību, tai skaitā, no uzņēmējdarbības menedžmenta viedokļa, jo faktiski uzņēmuma un franšīzes pirmsākumi meklējami 1951. gadā ASV; turklāt uzņēmums Latvijā stabili attīstās projektējot, ceļot un ekspluatējot arvien jaunas degvielas uzpildes stacijas.[1][2]

3.1. Uzņēmuma attīstība vēsturiskā skatījumā

“Circle K” panākumi mazumtirdzniecības nozarē aptver vairāk nekā sešdesmit gadus. Tā vēsture sākās 1951.gadā, kad Freds Hērvijs iegādājās pirmos “Key’s Food Stores” veikalus Elpaso, Teksas štatā. Pateicoties Hērvija uzņēmīgumam, sākumā kompānija iekaroja vietu zem saules ASV dienvidrietumos. “Circle K” veikalu ķēde iesakņojās arī blakus esošajā Ņūmeksikā un Arizonā.

Nākamajos gadu desmitos “Circle K” attīstīja savu mazumtirdzniecības tīklu un 1975.gadā visā ASV bija jau 1000 “Circle K” veikalu. Pašlaik uzņēmumam ASV ir vairāk nekā 7100 veikalu, kas atrodas 47 štatos (sk. ..attēlu).

..attēls. Uzņēmuma izvietojums ASV[3]

Jānorāda, ka zīmola „Circle K” uzņēmumi darbojas pa visu pasauli – ar dažādiem zīmoliem (sk. ..attēlus).

..attēls. Uzņēmuma zīmolu logo

Alimentation Couche-Tard | LinkedIn

..attēls. Uzņēmuma zīmolu mazumtirdzniecības vietas

1979.gadā “Circle K” sāka darbu starptautiskajā tirgū, licencējot pirmos “Circle K” veikalus Japānā. Kompānija turpināja augt, un 1984.gadā tās ieņēmumi sasniedza vienu miljardu ASV dolāru.

1999.gadā tika izveidota franšīzes programma, lai atbalstītu uzņēmējus, kas vēlas attīstīt biznesu kopā ar vadošu pārtikas un pirmās nepieciešamības preču veikalu zīmolu. 2003.gadā to nopirka Kanādas uzņēmums “Alimentation Couche-Tard” un attīstīja par globālu zīmolu, kas pārstāvēts vairāk nekā 20 valstīs.

“Couche-Tard” ir Kanādas pārtikas un pirmās nepieciešamības preču nozares līderis. ASV tas ir lielākais neatkarīgais pārtikas un pirmās nepieciešamības preču mazumtirgotājs veikalu skaita ziņā. Apzinātā informācija liecina, ka uzņēmumam ir vairāk nekā 2100 veikalu visā Kanādā, sākot no Maritimes līdz Rietumkanādai (sk. ..attēlu). Būtiski norādīt, ka šie uzņēmumi galvenokārt darbojas ar zīmoliem Couche-Tard®, Circle K® un Mac’s®.

…attēls. Uzņēmuma izvietojums Kanādā[4]

Eiropā “Couche-Tard” ir līderis pārtikas un pirmās nepieciešamības preču un degvielas mazumtirdzniecībā Skandināvijas valstīs (Norvēģijā, Zviedrijā un Dānijā), Baltijas valstīs (Igaunijā, Latvijā un Lietuvā) un Īrijā, kā arī nozīmīgs spēlētājs Polijā (sk. ..attēlu).

..attēls. Uzņēmuma izvietojums Eiropā[5]

No šī attēla var redzēt, ka pilna servisa stacijas ar Circle K® logo darbojas Norvēģijā, Zviedrijā, Dānijā, Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā, Krievijā un Īrijas salā (pēc tam, kad tika uzsākts Statoil® zīmola maiņas process). Automatizētās vietnes darbojas zem INGO® karoga Zviedrijā un Dānijā. Uzņēmums ir arī transporta degvielas vairumtirgotājs un vada lielu komerciālu degvielu, tostarp termināļus un noliktavas. Šajā kontekstā jānorāda, ka Eiropā uzņēmums pārvalda vairāk nekā 2700 pilna servisa (ērtības un degviela) un automātisko staciju (tikai degviela) tīklu un nodarbina aptuveni 22 000 cilvēku.[6]

Kā vēl viens nozīmīgs etaps uzņēmuma attīstībā jāpiemin 2015. gada 22. septembrī uzņēmuma vadības pieņemtais lēmums par jauna globāla ērtības zīmola Circle K izveidi. Jaunais zīmols aizstāja uzņēmuma esošos zīmolus Circle K, Statoil, Mac’s, Kangaroo Express, Corner Store, On the Run un Topaz veikalos un degvielas uzpildes stacijās visā Kanādā (izņemot Kvebeku), Amerikas Savienotajās Valstīs un Eiropā. Apzinātā informācija liecina, ka zīmola Circle K ieviešana Eiropā tika pabeigta 2020. finanšu gada pirmajā ceturksnī, savukārt Ziemeļamerikā tas nepārtraukti virzās uz priekšu.[7]

Kopumā apzinātā informācija ļauj apgalvot, ka “Couche-Tard” tīklu veido vairāk nekā 8000 veikalu Ziemeļamerikā un vairāk nekā 2700 veikalu Skandināvijā, Īrijā, Polijā, Baltijā un Krievijā, vairums no kuriem piedāvā degvielu, kā arī pārtikas un pirmās nepieciešamības preces. Pārējie ir pilnībā automatizētas degvielas uzpildes stacijas.[8]

Vispārīgi var apgalvot, ka “Couche-Tard” tīkla attīstība ir enerģiska, mērķtiecīga un ļoti pārdomāta darbošanās, kurā tiek sperti „nelieli solīši” – viens pēc otra – neatlaidīgi un gudri (..attēlā šī attīstība un virzība ir īpaši uzskatāmi redzama).

..attēls. “Couche-Tard” vēsturiskās attīstības līnija[9]

Kopumā var secināt, ka 1999.gadā izveidotā franšīzes programma ir „izaugusi” un pašlaik globālā mērogā ir uzskatāma par vienu no „redzamākajiem” globāla ērtības zīmoliem – Circle K zīmolu.

3.2. Uzņēmuma darbības ideja, būtība

„Alimentation Couche-Tard” grupas mērķis ir: „Kļūt par pasaulē iecienītāko ērtas iepirkšanās un degvielas iegādes galamērķi.” Lai to sasniegtu, uzņēmuma kompetentie speciālisti strādā ar sava uzņēmuma DNS, kas nosaka to būtību un kalpo kā kopīgs uzņēmumu darbinieku ceļvedis.

Raksturojot uzņēmuma DNS, tiek norādīts, ka tā ietver šādas vērtības:

 1. PEOPLE. Uzņēmuma darbinieki ir tie, kas uzņēmumu atšķir no konkurentiem. Uzņēmumam rūp to klients, tāpēc tie veido ar savu klientu ilgtermiņa attiecības un izmanto katru iespēju, lai tās stiprinātu.
 2. RESULTS. Rezultāti ir svarīgi. Tos uzņēmumam nodrošina to veikali un to stacijas. Tas, kādu iepirkšanās pieredzi uzņēmums sniedz saviem klientiem, rada to vislielāko vērtību.
 3. IMPROVEMENTPilnveidošanās ir uzņēmuma virzītājspēks. Uzņēmuma kompetentie speciālisti nepārtraukti meklē veidu, kā uzlabot to rīcību un sniegumu, strādā komandās un mācās viens no otra.
 4. DEVELOPMENT. Lai nodrošinātu izaugsmi, nemitīgi jāskatās uz priekšu. Uzņēmums tiecas attīstīt savu biznesu,  piesaistot  jaunus klientus, atverot jaunus veikalus un attīstot uzņēmējdarbību  jaunās  valstīs.
 5. ENTREPRENEURSHIP. Uzņēmēja gars ir tas, kas liek uzņēmuma katram izaicināt pašam sevi, domāt kā klientam un rīkoties kā īpašniekam.[10]

Izvērtējot visus iepriekš minētos aspektus, darba autors šī pētījuma veikšanas ietvaros tiešām pārliecinājās, ka uzņēmums ir ļoti tālredzīgs un vērsts uz izaugsmi. Kā uzskatāms piemērs ir tāda neliela nianse kā enerģijas patēriņš jeb energoefetkvitātes principi uzņēmumā (sk. ..attēlu)

..attēls. Energoefektivitātes noteikšana un uzraudzība[11]

Apzinātā informācija liecina, ka uzņēmums klientus nosacīti dala divās grupās:

 1. Klienti – privātpersonas;
 2. Klienti – juridiskās personas.

Katrai šai grupai uzņēmums ir izstrādājis un piedāvā nedaudz atšķirīgus pakalpojumus, to “komplektus”, tomēr kopumā pakalpojumi un to sniegtās priekšrocības īpaši neatšķiras. Uzņēmums ikvienam interesentam piedāvā šādus pakalpojumus:

 1. Preču un pakalpojumu operācijas – uzņēmums piedāvā tradicionālās veikala preces, tostarp svaigu pārtiku un pārtikas pakalpojumus, kafiju, aukstus dzērienus un automazgātavas pakalpojumus.
 2. Autotransporta degvielas operācijas – uzņēmums pārdod autotransporta degvielu un, virzoties uz tīrāku nākotni, arī – atjaunojamo degvielu un elektrību noteiktās uzlādes stacijās;
 3. Citus mazumtirdzniecības pakalpojumus.[12]

Nedaudz detalizētāk raksturojot uzņēmuma pakalpojumus un ar tiem saistītās aktivitātes, jānorāda, ka uzņēmums īsteno virkni „neredzamo darbību, aktivitāšu”, lai to sniegtie pakalpojumi patiesi būtu arvien labāki (sk. piemēru ..attēlā).

B2B TCO priekšrocības jūsu biznesam

..attēls. Grafisks „Circle K” pakalpojumu piedāvājums saviem klientiem[13]

No šī attēla un papildus gūtās informācijas var secināt, ka uzņēmums piedāvā šādus pakalpojumus, ērtības, kas ar tiem saistītas:

 1. pārdomātu degvielas uzpildes staciju tīkla pārklājumu – ar vairāk nekā 84 uzpildes stacijām „Circle K Latvia” ir lielākais degvielas mazumtirdzniecības uzņēmums Latvijā (sk. ..attēlu). Papildus jānorāda, ka degvielas tirgotājs “Circle K Latvia” aizvadītajā pārskata gadā atvēris četras jaunas pilna servisa degvielas uzpildes stacijas – Siguldā, Salaspilī un divas Rīgā. Tāpat arī “Circle K Latvia” ieviesis jauno veikala konceptu ar paplašinātu ēdienu piedāvājumu un atpūtas zonu 28 pilna servisa degvielas uzpildes stacijās. Pozītīvi vērtējami, ka nākotnē “Circle K Latvia” plāno saglabāt un turpināt attīstīt savas pozīcijas Latvijas tirgū. 2020./2021. pārskata gadā uzņēmuma vadība turpināšot pievērst lielu uzmanību nemainīgi augstas degvielas un pārējo preču un pakalpojumu pakalpojumu kvalitātes nodrošināšanai, mazumtirdzniecības tīkla attīstīšanai un “Circle K” zīmola nepārtrauktai attīstībai Latvijas tirgū, kā arī turpmākai uzņēmuma darbības attīstīšanai un efektivitātes uzlabošanai.[14]

https://iauto.lv/_mm/i/20181114/29993_0b9b766c0ab.jpg

Attēls. Uzņēmuma DUS izvietojums (situācija 2018.gadā)[15]

 1. piedāvāto produktu kvalitāti un klāstu – Circle K tīklā realizētā degviela miles un milesPLUS atbilst Eiropas Savienības EN standartiem; degvielas miles un milesPLUS sastāvā ir unikālas, kvalitāti uzlabojošas piedevas, kas attīra dzinēju, optimizē tā veiktspēju, uzlabo jaudu un samazina CO2 izmešu apjomu[16],
 2. profesionālu diennakts atbalstu – uzņēmums saviem klientiem piedāvā profesionālu servisu, kurš palīdzēs gan ikdienā, gan nestandarta situācijās. Uzņēmums kompetentie speciālisti ir pārliecināti, ka ikviens klientu servisa darbinieks vērīgi uzklausīs situāciju un atradīs optimālu risinājumu. Neskaidrību gadījumā uzņēmums piedāvā saviem klientiem sazināties ar to Klientu servisa speciālistiem katru dienu no plkst. 7.00 līdz 20.00 pa bezmaksas informatīvo tālruni 80009005.[17]
 3. efektīvu degvielas karšu pārvaldīšanu – Circle K biznesa kartes dod iespēju sekot līdzi visām ar degvielu saistītajām izmaksām un iespēju norēķināties plašākajā tīklā Latvijā, kā arī 29 valstīs Eiropā. Uzņēmums piedāvā trīs veidu degvielas norēķinu kartes, kā arī sadarbību vairumtirdzniecības jomā[18]
 4. naudas plūsmas un pirkumu izsekojamību,
 5. komfortablu atpūtu ceļā – visās uzņēmuma stacijās Latvijā ir pieejama gan degviela, gan svaigs, uz vietas gatavots ēdiens un lieliska kafija, gan arī pirmās nepieciešamības preces cilvēkiem, kas atrodas ceļā; savukārt atpūtas zonas, dušas un labierīcības ļaus pa ceļam atvilkt elpu un atsvaidzināties (sk. ..attēlus).[19][20][21]

Circle K operator acquires CST Brands for $4.4B Circle K 91 | MowryJournal.com

..attēls. Circle K komfortablā vide

Kopumā no šajā nodaļā iekļautās un papildus gūtā priekšstata darba veidošanas procesā, var apgalvot, ka uzņēmums „Circle K” ir uz izaugsmi vērsts uzņēmums – tas rūpējas par sevis attīstīšanu, saviem darbiniekiem, to lojalitāti, saviem klientiem, to ērtībām.

3.4. Uzņēmuma pievilcība investīciju jomā

“Couche-Tard” ir vadošais pasaules mēroga veikalu operators, strādājot ar vairāk nekā 131000 cilvēku aptuveni 14 500 ērtas atrašanās vietās 26 valstīs un teritorijās.[22]

Ņemot vērā darba tematiku, jāuzsver, ka saskaņā ar licencēšanas līgumiem ar Circle K karogu darbojas gandrīz 2350 veikali 15 dažādās pasaules valstīs un teritorijās (Kambodža, Ēģipte, Guama, Gvatemala, Hondurasa, Honkonga, Indonēzija, Jamaika, Makao, Meksika, Mongolija, Jaunzēlande, Saūda Arābija, Apvienotie Arābu Emirāti un Vjetnama), kas visā pasaulē nodrošina gandrīz 14 500 veikalu darbību.

..attēls. Uzņēmuma izvietojums[23]

Apzinātā informācija liecina, ka uzņēmums izmanto plašu mazumtirdzniecības tīklu visā Skandināvijā, Īrijā, Polijā, Baltijā un Krievijā, izmantojot 10 biznesa vienības. Sākot ar 2020. gada 26. aprīli, uzņēmuma struktūrvienību tīklā bija 2710 veikali, no kuriem lielākā daļa piedāvā degvielu autopārvadājumiem, bet pārējie ir bezpilota automatizētas degvielas uzpildes stacijas, kas piedāvā degvielu tikai autotransportam. Svarīgi norādīt, ka uzņēmums piedāvā arī citus produktus, tostarp aviācijas degvielu un enerģiju stacionāriem motoriem.[24] Pavisam uzņēmuma struktūrvienībās, ieskaitot darbiniekus firmas franšīzes veikalos, tā mazumtirdzniecības veikalos, termināļos un servisa birojos, 2020.gadā strādāja aptuveni 131000 darbinieki, tai skaitā, 22000 – Eiropā un 109000 -Ziemeļamerikā.[25]

Uzņēmums sevi raksturo šādi: „Mēs esam līderis Kanādas veikalu nozarē. Amerikas Savienotajās Valstīs mēs esam lielākais neatkarīgais veikalu operators attiecībā uz uzņēmuma vadīto veikalu skaitu. Eiropā mēs esam līderis veikalu un autopārvadājumu degvielas mazumtirdzniecībā, Skandināvijas valstīs (Norvēģijā, Zviedrijā un Dānijā), Baltijas valstīs (Igaunijā, Latvijā un Lietuvā), kā arī Īrijā un Polijā mums ir nozīmīga loma valstu ekonomikā.”[26]

Tas sevi pozicionē kā veiksmīgu uzņēmumu, kura biznesa modelis ir to panākumu atslēga. Savās ikgadējās atskaitēs tie norāda, ka tie ir uz klientu orientēta, finansiāli disciplinēta organizācija, kas regulāri salīdzina labāko praksi un izmanto globālo pieredzi, lai uzlabotu savu darbības zināšanas un nepārtraukti investētu savos darbiniekos un veikalos.

Uzņēmums kā savas stiprās puses / priekšrocības norāda šādas:

 1. Nozīmīgs mērogs un pirktspēja, izmantojot plašu nospiedumu un pasaules zīmolu:

Lai no praktiskā viedokļa uzskatāmāk apliecinātu uzņēmuma pievilcību, var norādīt uz šādiem datiem:

 1. veikalu skaits – 14 204 (ieskaitot starptautiski licenciāti);
 2. darbinieku skaits – aptuveni 131000 pa visu pasauli;
 3. valstu / teritoriju skaits, kurās atrodas uzņēmums – 26 (ieskaitot starptautiski licenciāti);
 4. pārdoti degvielas galoni ~ 41 miljons dienā;
 5. apkalpoti klienti – ~ 9 miljoni dienā;
 6. pārdotas kafijas tases – ~ 750 000 dienā.[27]
 7. Spēcīga, pieredzējusi un zinoša vadības komanda un decentralizēts biznesa modelis.
 8. Uzņēmuma kultūra un DNS ir iestrādāta ilgstoša izmaksu disciplīnā.
 9. Pierādīta spēja integrēt iegādes;

..attēls. Uzņēmuma pierādīta spēja integrēt iegādes[28]

Komentējot šo attēlu un tajā iekļautos datus, jānorāda, ka kopš 2004. gada Couche-Tard ir veiksmīgi izpildījis 60 darījumus, visā pasaulē pievienojot ~ 10 200 veikalus.[29]

 1. Labs novietojums Norvēģijas EV laboratorijā.
 2. Stabila bilance un spēja ieguldīt;

..attēls. Uzņēmuma stabilās bilances un spējas ieguldīt grafisks attēlojums[30]

 1. Augstāka zīmola atpazīstamība un lojalitāte
 2. Vienota korporatīvā kultūra

Pie šī aspekta var minēt virkni faktu, piemēram, uzņēmuma pievilcība nodarbinātības jomā. “Circle K Latvia” 2017.gadā tirdzniecības sektorā bija līderis – pieprasītākā un novērtētāka darba vieta. Komentējot iegūtos rezultātus, jānorāda, ka par tirdzniecības sektora darba devējiem balsošanā piedalījās vairāk nekā 12% no visiem respondentiem. Šajā biznesa sektorā bija lielākā konkurence – balsošanai bija pieejams lielākais darba devēju skaits starp visām kategorijām – gandrīz 70 uzņēmumu. Par SIA “Circle K Latvia” nobalsoja 16.7% tirdzniecības sektora aptaujas dalībnieku.

Galvenie iemesli vēlmei strādāt “Circle K Latvia”: pazīstams uzņēmums ar labu reputāciju (24%), motivējošs atalgojums un papildu labumi (19%), starptautisks uzņēmums (17%), labas karjeras izaugsmes iespējas (16%), saistoša uzņēmuma kultūra (12%), iedvesmojoša un profesionāla vadība (12%).

Būtiski norādīt, ka “Circle K Latvia” apsteidza tādus uzņēmumus kā SIA “RIMI Latvia”, SIA “Coca-Cola HBC Latvia”, SIA “LMT Retail & Logistics”, SIA “Stockmann”.[31]

 1. Lielāka pirktspēja
 2. Ekskluzīvu un kvalitatīvu produktu izlaišana

Šajā kontekstā var norādīt, ka Circle K ir 5. vietā produktu kvalitātes rādītājā;

 1. Privāts marķējums un produktu jauninājumi.[32]

Uzņēmums arvien cenšas piedāvāt saviem klientiem „kaut ko jaunu”, interesantu – tas attiecas gan uz piedāvātajiem produktiem, pakalpojumiem, ērtībām pārvaldīt savus datus, iegādāties no uzņēmuma pakalpojumus u.tml.

3.4.1. Uzņēmuma ekonomiskās situācijas raksturojums

Tīrā peļņa, kas attiecināma uz korporācijas akcionāriem (“neto peļņa”), bija 2,4 miljardi USD 2020. finanšu gadā, salīdzinot ar 1,8 miljardiem USD 2019. finanšu gadā. Tīrā peļņa uz vienu akciju bija 2,09 USD, salīdzinot ar 1,62 USD iepriekšējā gadā.

Izvērtējot informāciju un analizējot uzņēmuma finanšu datus, jāsecina, ka 2020. finanšu gada rezultātus ietekmēja neto peļņa pirms nodokļu nomaksas 61,5 miljonu ASV dolāru apmērā par uzņēmuma interešu pārdošanu Cross America Partners LP (“CAPL”).

2019. finanšu gada rezultātus ietekmēja CAPL nemateriālās vērtības samazināšanās pirms nodokļu nomaksas 55,0 miljonu ASV dolāru apmērā, pirms nodokļu nomaksas pārstrukturēšanas izmaksas 10,5 miljonu ASV dolāru apmērā, kompensācijas maksājums CAPL par aktīvu pārdošanu 6,3 miljonu ASV dolāru apmērā, kam bija negatīva ietekme 5,0 miljonu ASV dolāru apmērā par korporācijas akcionāriem piedēvēto neto peļņu pirms nodokļu nomaksas, tīro nodokļu priekšrocību, kas izriet no likumā noteiktās Zviedrijas ienākuma nodokļa likmes samazināšanās par 6,2 miljoniem ASV dolāru, tīro ārvalstu valūtas pieaugumu pirms nodokļu nomaksas 5,3 miljonu ASV dolāru apmērā, pirms nodokļu nomaksas no jūras degvielas biznesa atsavināšanas 3,2 miljonu dolāru apmērā, kā arī iegādes izmaksas pirms nodokļu nomaksas 2,2 miljonu dolāru apmērā.

Izvērtējot uzņēmuma ienākumu struktūru, var secināt, ka teritoriāli lielāko peļņas daļu tas gūst ASV; bet attiecībā pret produktiem/pakalpojumiem – vislielāko peļņas daļu veido pārdotās preces un serviss, kā arī degviela (sk. ..attēlu).

.attēls. Uzņēmuma ieņēmumu un bruto peļņas struktūra[33]

Analizējot uzņēmuma ienākumu struktūru pa gadiem, secināms, ka tā aug – ja 2011.gadā kopējie ieņēmumi sastādīja 18543 milj. ASV dolārus, tad 2020.gadā tie sastādīja 54132 milj.ASV dolārus. Ņemot vērā darba tematiku, būtiski norādīt, ka to kopējie ekonomiskie rādītāji arvien uzlabojas (sk. ..tabulu).

…tabula. Uzņēmuma darbības ekonomiskie rādītāji laikā no 2011.gada līdz 2020.gadam[34]

     

miljonos ASV dolāru, ja vien nav norādīts citādi

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

CAGR

Kopējie ieņēmumi

18,543

22,980

35,549

37,962

34,530

34,145

37,905

51,394

59,118

54,132

13%

Bruto peļņa

2,752

2,975

4,607

4,988

5,268

6,082

6,482

8,112

9,195

9,735

15%

EBITDA

734

841

1,376

1,640

1,876

2,331

2,396

2,980

3,583

4,525

22%

Saimnieciskās darbības ieņēmumi

503

580

839

1,034

1,320

1,668

1,698

2,037

2,489

3,163

23%

Adj. atšķaidīts EPS

$0.33

$0.40

$0.56

$0.68

$0.90

$1.04

$1.11

$1.30

$1.66

$1.97

22%

Preču SSS (Merchandise SSS )- ASV

4.2%

2.7%

1.0%

3.8%

3.9%

4.6%

2.0%

0.8%

4.1%

2.1%

 

Preču SSS (Merchandise SSS) – Eiropa

n/a

n/a

n/a

1.6%

2.0%

2.8%

3.5%

2.7%

4.8%

0.1%

 

Preču SSS (Merchandise SSS) – Kanāda

1.8%

2.8%

2.0%

1.9%

3.4%

2.9%

0.1%

0.4%

5.2%

2.8%

 

SS degvielas tilpums (SS Fuel Volume) – ASV

0.7%

0.1%

0.6%

1.7%

3.4%

6.6%

2.6%

-0.4%

0.7%

-3.9%

 

SS degvielas tilpums – Eiropa

n/a

n/a

n/a

2.5%

2.4%

2.6%

1.0%

0.0%

-0.9%

-3.9%

 

SS degvielas tilpums – Kanāda

3.9%

-0.9%

0.0%

1.3%

-0.1%

0.9%

-0.3%

-1.4%

-1.6%

-6.0%

 

Degvielas rezerves – ASV(USD centipar galonu)

15.54

16.99

18.77

18.11

21.74

20.15

18.56

19.39

23.60

31.19

8%

Degvielas rezerves – Eiropa (USD centi par litru)

n/a

n/a

9.88

10.94

10.33

8.82

8.22

8.72

8.61

8.48

-2%

Degvielas rezerves – Kanāda (CAD centi par litru)

5.38

5.45

5.84

5.98

6.35

6.41

7.66

8.84

8.38

7.91

4%

Naudas plūsma no operācijām

608

764

1,161

1,429

1,715

1,888

1,926

2,163

3,084

3,721

22%

Brīva naudas plūsma

383

404

614

866

884

984

889

1,269

1,844

2,043

20%

Dividendes par akciju (CAD centos par akciju)

3.17

4.58

5.00

6.80

9.50

13.38

17.38

18.50

22.50

26.50

27%

Sviras īpatsvars (Leverage ratio)

0.26

0.43

1.99

1.32

1.18

0.95

1.09

2.46

1.61

1.54

 

Adj.sviras koeficients (Adj. leverage ratio)

2.09

2.11

3.06

2.44

2.17

1.93

2.02

3.13

2.29

1.60

 

ROCE (%)

18.1%

19.0%

11.0%

13.3%

16.2%

19.2%

15.8%

12.0%

14.1%

15.0%

 

“Lursoft” Klientu portfelis informē, ka SIA “Circle K Latvia” laika periodā no 2019. gada 1. maija līdz 2020. gada 30. aprīlim apgrozījusi 408,02 miljonus eiro jeb par 4% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt peļņa pēc nodokļu nomaksas samazinājusies līdz 13,7 miljoniem eiro, kas ir kritums par 28,7%. Peļņas kritums galvenokārt izskaidrojams ar degvielas cenu kāpumu un līdz ar to aizvien sīvāku konkurenci tirgū, kā arī Covid-19 ietekmi gada pēdējā ceturksnī.

“Lursoft” apkopotā informācija liecina, ka “Circle K Latvia” pagājušā gadā bijis otrs lielākais nodokļu maksātājs Latvijā, piekāpjoties vien SIA “Orlen Latvija”. Pērn “Circle K Latvia” nodokļos valsts kopbudžetā samaksājis 185,6 miljonu eiro.

Šogad SIA “Circle K Latvia” jau uzvarējusi 26 publisko iepirkumu konkursos, no kuriem pēdējais ir par degvielas piegādi SIA “Rīgas meži” vajadzībām. Konkursa līgumcena – 12,43 tūkstoši eiro.

3.4.2. Uzņēmuma tirgus stāvoļa raksturojums

Analizējot Circle K darbību, ar to saistītos apsvērumus darba temata ietvaros, ar pārliecību var apgalvot, ka tā piedāvātie pakalpojumi ir un būs aktuāli, jo cilvēki daudz ceļo (lielākos vai īsākos attālumos; darba vai atpūtas vajadzībām u.tml.) un attiecīgi viņiem ir aktuāls uzņēmuma Circle K piedāvājums – degviela (sk. ..attēlu), dažāda veida pārtikas un nepārtikas preces, to ietvaros iespējamais komforts. Tomēr aktuāls ir jautājums – cik labi uzņēmums pilda savas funkcijas un vai tas sasniedz savu darbošanās mērķi – gūst peļņu un arvien attīstās?

.,.attēls. Enerģijas patēriņš 2018.gadā pasaulē un Eiropas Savienībā[35]

No šī attēla un papildus gūtās informācijas var secināt, ka nafta joprojām ir pasaulē dominējošā degviela, kas veido tikai nedaudz vairāk par trešdaļu no visas patērētās enerģijas, bet enerģijas / degvielas patēriņš ir atšķirīgs.

Apzinātā informācija liecina, ka lielākie un nozīmīgākie uzņēmuma „Circle K” konkurenti ir QuikTrip, Wawa, Inc., Speedway, 7-Eleven un Caseys General Stores. Circle K ierindojas:

 1. 6.vietu – CEO reitingā
 2. Reitings dzimumu vienlīdzībā – 5.vieta;
 3. Produktu kvalitāte – 5.vieta;
 4. Cenu politikas reitingā – 6.vieta;
 5. Reitings daudzveidībā – 5.vieta;
 6. Klientu apkalpošana – 5.vieta;
 7. Uzņēmuma kultūra – 5.vieta.[36]

3.4.3. „Circle K Latvia” darbinieku viedoklis par uzņēmumu

Lai gūtu kvalitatīvāku priekšstatu par uzņēmumu, tika pieņemt lēmums intervēt divus „Circle K Latvia” vadošos speciālistus un aptaujāt tās mazumtirdzniecības veikalu un staciju darbiniekus. Ņemot vērā pašreizējo situāciju valstī, būtiski norādīt, ka riska mazināšanai:

1) intervijas tika organizētas caur platformu Zoom;

2) aptaujas tika sastādīta un lūgts atbildēt elektroniski, izmantojot portāla visidati.lv iespējas.

Šo interviju un aptauju rezultāti apkopoti darba turpinājumā.

3.4.3.1. Uzņēmuma speciālistu interviju rezultāti

Šī darba ietvaros tika intervēti divi uzņēmuma „Circle K Latvia” vadošie speciālisti. Intervija bija daļēji strukturēta, tas ir, pirms intervijas tika sagatavoti konkrēti jautājumi, taču sarunas laikā tie tika papildināti un tika uzdoti vēl daži – no pamatjautājumiem izrietošie jautājumi. Intervētajiem speciālistiem tika uzdoti šādi pamatjautājumi:

  1. Lūdzu, raksturojiet uzņēmumu „Circle K”! Ar ko Jums asociējas šis uzņēmums?
  2. Kāpēc izvēlējāties strādāt šajā uzņēmumā?
  3. Kādas, Jūsuprāt, ir Circle K galvenās priekšrocības, tā stiprās puses, salīdzinot ar konkurentiem?
  4. Kādas, Jūsuprāt, ir Circle K vajās puses?
  5. Kāda, Jūsuprāt, ir uzņēmuma nākotne?
  6. Vai uzņēmums, Jūsuprāt, ir pievilcīgs investīciju jomā? Atbildi lūdzu pamatojiet!

Speciālista Nr. 1 intervija raksturojums

Speciālists Nr. 1 uzņēmumā „Circle K” strādā jau 7 gadus. Šajā laikā viņš ir pildījis dažādus pienākumus – sākot no peronālvadības jautājumiem līdz mārketinga jautājumu kontrolei. Pirms tam 10 gadus strādāja līdzīgā uzņēmumā Norvēģijā.

Pēc speciālista Nr.1 domām uzņēmums „Cirkle K” ir labs piemērs tam – kā ir jāorganizē uzņēmuma darbība, kā „augt un attīstīties”, kā sniegt cilvēkiem pakalpojumus un kā – rūpēties par saviem darbiniekiem. Pēc šīs speciālista domām uzņēmums „Cirkle K” ir labas prakses piemērs uzņēmējdarbības jomā, jo, sniedzot cilvēkiem nepieciešamus un ērtus pakalpojumus/preces, tas ir spējis arvien pilnveidoties, uzlabot savu piedāvājumu. Šim speciālistam uzņēmums asociējas ar globālu, enerģisku darbošanos, pārdomāti organizētu ikdienas darbu un patīkamu savu funkciju un pienākumu pildīšanu.

Šis speciālists izvēlējās strādāt uzņēmumā „Circle K” vairāku iemeslu dēļ. Viņš norāda, ka, lai gan uz konkrēto brīdi viņš jau bija darba attiecībās ar citu uzņēmumu, tomēr pēc ilgām pārrunām tomēr piekritis pildīt amata funkcijas „Circle K”. Raksturojot apvērumus, kāpēc tomēr tika pieņemts darba piedāvājums no „Circle K”, viņš skaidro, ka viņam šī perspektīva šķita ļoti pievilcīga – apmierināja gan uzņēmuma starptautiskā reputācija, solītie darba apstākļi (pienākumi/ tiesības / darba vide, tehniskais un cita veida resursu nodrošinājums u.tml.), atalgojums; turklāt vide, kurā būtu jāstrādā šķita ļoti dinamiska, enerģiska. Lai gan uz darba attiecību uzsākšanas sākumu „Circle K” vēl nebija tik populārs kā šobrīd, tomēr jau tad speciālistam Nr.1 esot bijusi iekšējā sajūta, ka ideja par cilvēkiem sniegtajiem pakalpojumiem maksimāli tiem ērtā un komfortablā veidā gūst savu atbalstu Latvijas iedzīvotāju vidū. Un tā tas pakāpeniski arī noticis!

Uzdodot jautājumu „Kādas, Jūsuprāt, ir Circle K galvenās priekšrocības, tā stiprās puses, salīdzinot ar konkurentiem?”, speciālists nedaudz samulsa, bet, brīdi padomājot, ar pārliecību atbildēja, ka „Circle K” izceļas un atšķiras no saviem konkurentiem ar labvēlīgo attieksmi pret saviem klientiem. Viņš norāda, ka katram uzņēmuma konkurentam ir nedaudz savādāka nostāja un sevis pozicionēšana maniere tirgū, tomēr neviens no tiem īpaši neizceļas ar orientēšanos uz patērētāju, uz tā ērtībām un prasībām. „Circle K” ir savādāks, tam ir citāda nostāja, kas izteikti atšķir to no konkurentiem. Par būtiskākajām priekšrocībām speciālists Nr. 1 uzskata šādas:

 1. vienkāršs, „neizpūsts” piedāvāto produktu un pakalpojumu klāsts, kurš ir saprotams ikvienam;
 2. piedāvāto pakalpojumu un produktu kvalitāte;
 3. Orientētība uz klientu – uzņēmums rūpējas, lai klientam būtu ērti un komfortabli – attiecībā pret pakalpojumu pieejamību, piedāvāto pakalpojumu un preču klāstu (piedāvāts faktiski pats nepieciešamākais ceļam – pārtikas un nepārtikas preces) u.tml.
 4. Pozitīva iespaida radīšana un tā noturēšana – uzņēmums rūpējas, lai uzņēmuma klientam būtu pozitīvs priekšstats par to; tas tiek panākts īstenojot dažādas aktivitātes, akcijas, veicinot labvēlīgas attiecības starp klientu un uzņēmuma pārdevēju u.tml.
 5. Uzņēmuma darbinieki – to lojalitāte, elastība, zināšanu līmeni, kompetence daudzās jomās u.tml.

Sarunas laikā tika uzdots arīdzan jautājums „Kādas, Jūsuprāt, ir Circle K vājās puses?” Speciālists Nr.1 uzskata, ka uzņēmumam nav izteiktu vājo pušu, jo, lai gan uzņēmums ir maza daļiņa no lielās franšīzes, tomēr tas ir decentrelizēts. Speciālists nenoliedz, ka, protams, situācijas dzīvē varot būt dažādas. Kā spilgtu piemēru viņš min pašreiz tik aktuālo problēmu ne tikai Latvijas, bet visas pasaules līmenī – COVID-19 izplatību un tā radītās sekas uz uzņēmējdarbību. Viņš norāda, ka šīs infekcijas izplatība radīja ļoti jūtamas negatīvas sekas – nosakot valstī karantīnu un izteikti ierobežojot cilvēku pārvietošanos, ļoti spēcīgi saruka pārdotās degvielas apjoms, arī citas pārdotās preces un pakalpojumi saruka. Tomēr – gan „Cirkle K”, gan citi uzņēmumi valstī pakāpeniski izkļuva no šīs situācijas un, viņaprāt, ir mācījušās no savām un citu „kļūdām”, piemēram, meklēja un atrada iespējas izdzīvot arī šajā grūtajā laikā. Uzņēmums šajā laikā sāka piedāvāt produktu piegādes iespējas uz mājām (gan pašiem saviem spēkiem, gan pieaicinot sadarbības partnerus, piemēram, Bolt pakalpojumus), tas ir, patiešo līdz klientam. Speciālists uzskata, ka „Circle K” tāpat kā jebkuram citam uzņēmumam ir noteikti riski un grūtības, ar kurām nākas saskarties, tomēr šādā skatījumā ir jānorāda uz nepieciešamību „nokomplektēt” labu darbinieku komandu, kas konkrētās situācijās radīs izeju, labus risinājumus no problēmām, grūtībām.

Speciālists Nr. 1 ir pārliecināts, ka uzņēmumam „Circle K” ir nākotne. Turklāt tai esot jābūt pozitīvai. Šādu pārliecību viņš skaidro ar virkni apsvērumiem, piemēram, uzņēmuma attīstīšanos – lokālākā un globālākā mērogā, ar nemainīgu vērtību virzīšanos uz „priekšu”, ar pārdomātu analizēšanu, lēmumu pieņemšanu, kontrolēšanas mehānismiem. Viņš norāda, ka jau pašlaik uzņēmums ir ļoti progresējis un izaudzis, bet nākotnē – viņaprāt, būšot vēl labāk. Galvenais – lai ir gudra, zinoša, prasmīga, kompetenta uzņēmuma komanda!, tad „viss izdosies!?

Jautājot „Vai uzņēmums, Jūsuprāt, ir pievilcīgs investīciju jomā? Atbildi lūdzu pamatojiet!” speciālists norāda, ka gan no pirmā „acu uzmetiena”, gan „detalizētāk un padziļinātāk analizējot uzņēmumu”, viņaprāt, tas ir pievilcīgs investīciju jomā, jo katru gadu tas nes peļņu, tad arvien attītās un paplašinās globālā kontekstā. Pievilcību pierāda virkne dažādu faktoru – uzņēmuma ekonomiskā situācija, salīdzināšana ar konkurentiem u.tml.

Speciālista Nr.2 intervijas raksturojums

Speciālists Nr.2 uzņēmumā strādā salīdzinoši nesen 1,6gadus. Līdz tam viņš astoņus gadus pildīja līdzīgas funkcijas vadošā amatā valsts iestādē.

Jautājot šim speciālistam ar ko tam saistās un asociējas uzņēmums „Circle K”, tika saņemta atbilde: „Ar uzņēmīgu vadību, lojāliem darbiniekiem un pārdomātu klientiem piedāvāto preču un pakalpojumu klāstu.” Viņaprāt, uzņēmums „Circle K” ir ļoti praktisks, „bez izskaistinājumiem” uzņēmums, kas ikdienas ikvienam interesentam piedāvā iegādāties 21.gs. tik aktuālās preces – īpaši, ja esi ceļā vai ja personai nepieciešams pārvietoties mācību, darba dēļ, atpūtas nolūkā u.tml.

Speciālists Nr.2 izvēlējās strādāt šajā uzņēmumā vairāku iemeslu dēļ:

 1. bija aktuāla vakance uz konkrētu, viņu interesējošo specialitāti;
 2. uzņēmums kopumā vērtējams kā pievilcīga, atpazīstama, pozitīvi vērtēta darbavieta,
 3. atalgojuma, sociālo garantiju dēļ;
 4. darba apstākļu dēļ;
 5. uzņēmuma politikas un prioritāšu dēļ.

Speciālists Nr.2 norāda, ka kopš tas ir sācis strādāt uzņēmumā „Circle K”, viņš nevienu dienu nav nožēlojis savu izvēli pamest iepriekšējo darba vietu un uzsākt darba attiecības ar „Circle K”.

Speciālists Nr.2 uzskata, ka uzņēmumam „Circle K” ir daudz stipro pušu un priekšrocību salīdzinot ar konkurentiem. Kā būtiskākās viņš norāda šīs:

 1. uzņēmuma produktu un pakalpojumu cenas, cenu politika;
 2. tālredzīga un „gudra” mārketinga nodaļa;
 3. lojāli darbinieki un arī klienti;
 4. kvalitatīvs piedāvātais produkts un pakalpojumus;
 5. plašs uzņēmuma vienību (mazumtirdzniecības veikalu un staciju) izvietojums pa visu Latviju, un ne tikai Latviju – ērta sasniedzamība;

Sarunas laikā atklājās, ka līdzīgi kā iepriekš intervētais speciālists, arī šis speciālists Nr.2 ir pārliecināts, ka „Circle K” ir arī vājās puses, tomēr, ja tās tiešām ir tad to nav daudz vai tās nav tik pamanāmas.

Viņš ir pārliecināts, ka uzņēmums arī perspektīvā arvien attīstīsies, jo, viņaprāt, attīstības „virziens” ir izvēlēts „pareizi, gudri un tālredzīgi”. To pierāda pašreizējā uzņēmuma nostāja, izvirzītie attīstības mērķi nākotnē, ekonomiskā situācija, sasniegtie finanšu rādītāji u.c.faktori.

Speciālists Nr.2 ir 100% pārliecināts, ka „Circle K” ir „iekārojams auglis kopējā ābeļdārzā”, tomēr ikvienam dārzniekam ir labi zināms ka par ābeli ir jārūpējas – jāmēslo, jācīnās pret kaitēkļiem, jāuzrauga, lai netiktu bojāta koka stumbra miza u.tml.” Viņaprāt, uzņēmums ir ļoti iekārojams un pievilcīgs investīciju jomā, tomēr investēšana ir riskants darījums „nemākuļa un muļķa rokās” – pirms investēt, nenoliedzami, ir jāveic rūpīga, padziļināta, visaptveroša analīze.

Kopumā no uzņēmumā strādājošo speciālistu atziņām var secināt, ka „Circle K” ir uz izaugsmi vērsts, tālredzīgs, elastīgs, lojāls, kvalitatīvu un komfortablu preču un pakalpojumu sniedzējs ar savām ambīcijām, mērķiem arī nākotnei. Tāpat līdzīgi kā citiem uzņēmumiem arī „Circle K” ir stiprās un vājās puses, priekšrocības un draudi, tomēr, neskatoties uz to, uzņēmumam ir nākotne un iespējas kļūt par vienu no iekārojamākajiem investīciju avotiem.

3.4.3.2. Uzņēmuma mazumtirdzniecības veikalu un staciju darbinieku aptaujas rezultāti

Lai būtu pēc iespējas objektīvāks un vēlāk – arī ērti apkopojams pētījums, aptauja tika sagatavota elektroniski (tika izmantotas portāla www.visidati.lv iespējas) un ar e-pasta palīdzību izsūtīta uzņēmuma kompetentajiem speciālistiem ar lūgumu – nosūtīt hipersaiti uz elektronisko aptauju to darbiniekiem mazumtirdzniecības veikalos un stacijās. Aptauju tika lūgts aizpildīt divu nedēļu laikā.

Aptauja sastāvēja no jaukta tipa jautājumiem, tas ir, aptaujā tika iekļauti jautājumi, kuriem bija piedāvāti vairāku atbilžu varianti, kā arī tādi, kuros atbilde bija jāsniedz pašiem. Aptaujā tika iekļauti šādi jautājumi:

 1. Norādiet savu vecumu!
 2. Norādiet savu dzimumu!
 3. Norādiet savu izglītības līmeni!
 4. Cik ilgi strādājat uzņēmumā „Cirkle K”?
 5. Kāpēc izvēlējāties strādāt uzņēmumā „Cirkle K”?
 6. Vai ikdienā pats/-ti izvēlaties un iegādājaties uzņēmuma „Cirkle K” piedāvātās preces un pakalpojumus?
 7. Kādas, Jūsuprāt, ir uzņēmuma stiprās puses?
 8. Vai uzņēmum „Cirkle K” ir labāks nekā tā konkurenti? Kāpēc?
 9. Kādas, Jūsuprāt, ir uzņēmuma vājās puses?
 10. Vai, Jūsuprāt, uzņēmums nākotnē attīstīties? Kāpēc?
 11. Vai uzņēmums „Circle K” Jūsuprāt, ir pievilcīgs investīciju jomā? Kāpēc?

Apkopojot iegūtos rezultātus tika secināts, ka aptaujā piedalījās pavisam 68 respondentu, tai skaitā, 44 sievietes un 28 vīrieši. Aptaujā piedalījušos respondentu vecums bija no 22 gadiem līdz 58 gadiem. Lielākā daļa aptaujāto ir ieguvuši (vai to pašlaik iegūst) augstāko izglītību (pavisam 68% aptaujāto), 25% ir ar vidusskolas izglītību, bet 7% nenorādīja savu izglītības līmeni.

Lai izprastu vai aptaujā piedalījušies respondenti ir pietiekami pieredzējuši un līdz ar to kompetenti atbildēt uz sagatavotajiem jautājumiem, kuri attiecīgi tika uzdoti, lai izrastu kopējo situāciju ar uzņēmuma pievilcību investīciju jomā, aptaujā tika iekļauts jautājums „Cik ilgi strādājat uzņēmumā „Cirkle K”?” (sk. atbildes …attēlā).

..attēls. Respondentu sniegtās atbildes uz jautājumu „Cik ilgi strādājat uzņēmumā „Circle K”?

No attēla datiem redzams, ka lielākā daļa jeb 42 respondenti uzņēmumā strādā vismaz četrus gadus, 16 respondenti – strādā 1-3 gadus, bet 10 respondenti – uzņēmumā „Circle K” strādā mazāk par vienu gadu. No šīm tendencēm var pieļaut, ka aptaujātie respondenti ir pietiekami pieredzējuši un kompetenti sniegt objektīvas atbildes uz aptaujas nākamajiem jautājumiem.

Lai izprastu motīvu un darbinieku vēlmi strādāt konkrētajā uzņēmumā – uzņēmumā „Circle K”, aptaujā 5.jautājums bija šāds: „Kāpēc izvēlējāties strādāt uzņēmumā „Cirkle K?” iegūtās atbildes, to tendences aplūkojamas ..attēlā. Būtiski norādīt, ka atbilžu varianti tika piedāvāti identiski 2017.gadā organizētajai cilvēku aptaujai. Tas tika darīts ar mērķi – saprast, vai ir kaut kas mainījies? Vai ir mainījušās tendences konkrētā uzņēmuma izvēlē?

..attēls. Respondentu sniegtās atbildes uz jautājumu „Kāpēc izvēlējāties strādāt uzņēmumā „Cirkle K”?

No attēla datiem var redzēt, ka aptaujātie respondenti izvēlējās strādāt uzņēmumā „Circle K” vairāku iemeslu dēļ. Visbiežāk cilvēki to ir darījuši uzņēmumā labās reputācijas dēļ (36 respondenti), iedvesmojošās un profesionālās vadības dēļ (28 darbinieki), saistošās uzņēmuma kultūras dēļ (26 respondenti), kā arī motivējošā atalgojuma, papildus labumu un labās karjeras izaugsmes dēļ (kopā 4 respondenti). Būtiski norādīt, ka respondenti arīdzan norādīja tādas atbildes kā „uz konkrēto brīdi nebija citu piemērotu darba piedāvājumu”, „tuvu manai mājvietai”, „var apvienot darbu ar mācībām” u.tml. No šīm atbilžu tendencēm var secināt, ka uzņēmums tiešām ir saistošs dažādu iemeslu dēļ, kas apliecina, ka tas ir spējīgs būt „interesants” katram nedaudz citādi.

Lai saprastu ne tikai iemeslus par labu izvēlei strādāt uzņēmumā „Circle K”, bet arī uzzinātu par darbinieku lojalitāti uzņēmuma (jo faktiski, šīs atbildes parādīs cenu politikas un citu apsvērumu patieso – cilvēcisko faktoru pievilcību), aptaujā tika iekļauts jautājums „Vai ikdienā pats/-ti izvēlaties un iegādājaties uzņēmuma „Cirkle K” piedāvātās preces un pakalpojumus?” Atbildes aplūkojamas ..attēlā.

..attēls. Respondentu sniegtās atbildes uz jautājumu „Vai ikdienā pats/-ti izvēlaties un iegādājaties uzņēmuma „Cirkle K” piedāvātās preces un pakalpojumus?”

No attēla datiem redzams, ka visbiežāk uzņēmuma darbinieki izvēlas iegādāties preces un pakalpojumus no „Circle K” (tā norādīja 55 respondenti), bet 13 respondenti norāda, ka tie neiegādājas vai tam nav tādas nepieciešamības. Šīs atbildes ļauj apgalvot, ka uzņēmuma piedāvājums ir saistošs, izdevīgs un pircējiem interesants.

Lai spētu salīdzināt „Circle K” ar līdzīgiem uzņēmumiem, aptaujā tika iekļauts jautājums „Vai uzņēmums „Cirkle K” ir labāks nekā tā konkurenti? Kāpēc?” (sk. atbilžu tendences ..attēla).

..attēls. Respondentu sniegtās atbildes uz jautājumu „Vai uzņēmums „Cirkle K” ir labāks nekā tā konkurenti? Kāpēc?”

No respondentu sniegtajā atbildēm var secināt, ka pēc uzņēmuma „Circle K” darbinieku viedokļa tas ir labāks nekā tā konkurenti (43 norādīja pozitīvu atbildi), 16 uzskata, ka tas nav labāks par konkurentiem, bet 9 respondentiem bija grūti teikt vai tie nezināja.

Analizējot detalizētāk skaidrojumus savām atbildēm, tika konstatēts, ka visbiežāk pozitīvā atbilde tika saistīta ar uzņēmuma stiprajām pusēm (sk. padziļinātāk nākamajā attēlā) – līdzīgi kā intervijās norādīja uzņēmuma speciālisti, bet negatīvo atbildi darbinieki skaidro šādi: „visi uzņēmumi lielākoties ir ļoti līdzīgi, atšķiras tikai niansēs un veidā, kā tas māk sevi izreklamēt!”, „uzņēmuma darbības kvalitāte ir lielā mērā atkarīga no tās darbiniekiem – ja darbinieks slikti apkalpos klientu, tas būs neapmierināts un turpmāk nevēlēsies vairs atgriezties šeit, bet ja labi – tas var kļūt par lojālo klientu. Tas nozīmē, ka, ja šis laipa is darbinieks aizies strādāt uz citu līdzīgu uzņēmumu – iespējams, ka viņa pozitīvo iezīmju dēļ un laipnās apkalpošanas dēļ klients drīzāk vēlēsies braukt uz konkurenta veikalu.. Es domāju, ka labāks vai sliktāks uzņēmums nevar noteikt pēc viena konkrēta kritērija, lai gan pieļauju, ka patiesi – noteiktas tendences var izvirzīt – ne velti ir teiciens: „zivs sāk pūst no galvas”, tas ir, no vadības lēmumiem ļoti daudz kas ir atkarīgs!”, „strādāju pārāk maz, lai varētu kompetenti atbildēt uz šo jautājumu!”, „nezinu” u.tml.

Šis jautājums un uz to sniegtās atbildes raisīja daudz pārdomu. Šī un citu iemeslu dēļ vēl jo interesantāk bija aplūkot anketā iekļauto jautājumu „Kādas, Jūsuprāt, ir uzņēmuma stiprās puses?” un „Kādas, Jūsuprāt, ir uzņēmuma vājās puses?”, uz to sniegtās atbildes. Iegūtie dati un tendences aplūkojamas ..attēlā un ..attēlā. Pirms izvērtēt iegūtos datus, būtiski norādīt, ka kā iespējamās atbildes uz šiem jautājumiem tika sniegtas interviju laikā gūtās atziņas par uzņēmuma stiprajām / vājajām pusēm.

 

..attēls. Respondentu sniegtās atbildes uz jautājumu „Kādas, Jūsuprāt, ir uzņēmuma stiprās puses?”

No šī attēla datiem redzams, ka uzņēmuma darbinieki lielākoties izvēlas vairākas atbildes – kā uzņēmuma stiprās puses, kas liecina, ka uzņēmuma vadošie speciālisti ir praktiski vienādās domās ar mazumtirdzniecības veikalu un staciju darbiniekiem. No attēla datiem redzams, ka lielākā daļa darbinieku uzskata, ka „Circle K” stirpās puses ir uzņēmuma darbinieku lojalitāte, elastība, zināšanu līmenis, kompetence (16%), uzņēmuma piedāvāto pakalpojumu un preču kvalitāte (13%), orientētība uz klientu (13%), lojāli klienti (13%) , uzņēmuma veikalu un staciju skaits, izvietojums (12%), kā arī tālredzīga un gudra uzņēmuma vadīšana (10%) un pozitīva iespaida radīšana, tā noturēšana (10%). Lai gan nedaudz procentuāli mazāk, tomēr darbinieki piekrīt, ka uzņēmuma stiprās puses ir arī cenu politika un piedāvāto pakalpojumu un preču klāsts.

..attēls. Respondentu sniegtās atbildes uz jautājumu „Kādas, Jūsuprāt, ir uzņēmuma vājās puses?”

Šis attēls un datu apkopošanas rezultātā gūtais priekšstats parāda, ka lielākā daļa darbinieki uzskata, ka uzņēmumam „Circel K” nav izteiktu trūkumu. Lielākā daļa norāda atbildi „Cits”, kura tiek skaidrota šādi: „Uzņēmumam, manuprāt, nav izteiktu trūkumu! Tas ir spēcīgs spēlētājs tirgū!”,Lai gan man grūti spriest par šādu jautājumu, tomēr uzskatu, ka, ņemot vērā pašreizējo situāciju, uzņēmums ir ļoti spējīgs ne tikai lokālā mērogā, bet starptautiski.”, „Trūkumi ir visur un visā, bet tie noteikti nav tik izteikti, lai par viņiem kliegtu un sūdzētos!” No tā var secināt, ka uz pašreizējo brīdi nevar izvirzīt izteiktus trūkumus vai vājās puses konkrētajam uzņēmumam.

Lai gan pēc šī jautājuma atbilžu izvērtēšanas var pieņemt, ka lielākā daļa darbinieku ir pārliecina’ti, ka tam ir izteikta attīstības perspektīva, tomēr kā nākamais jautājums aptaujā sākotnēji tika iekļauts „Vai, Jūsuprāt, uzņēmums nākotnē attīstīties? Kāpēc?” Atbildes var aplūkot ..attēlā.

..attēls. Respondentu sniegtās atbildes uz jautājumu „Vai, Jūsuprāt, uzņēmums nākotnē attīstīties? Kāpēc?”

No šī attēla datiem var redzēt, ka lielākā daļa darbinieku ir pārliecināti, ka „Circle K” nākotnē noteikti attīstīties, tikai 11 respondentiem bija grūtības pateikt un 6 atbildēja noraidoši. Kopumā atbildes uz šo jautājumu ļauj apgalvot, ka uzņēmums no darbinieku viedokļa ir ar potenciālu. To pierāda arī respondentu sniegtās atbildes uz aptaujas nākošo jautājumu: „Vai uzņēmums „Circle K” Jūsuprāt, ir pievilcīgs investīciju jomā? Kāpēc?” (sk. ..attēlā).

..attēls. Respondentu sniegtās atbildes uz jautājumu „Vai uzņēmums „Circle K” Jūsuprāt, ir pievilcīgs investīciju jomā? Kāpēc?”

No šī jautājuma atbildēm un attēlā redzamajām atbilžu tendencēm var secināt, ka „Circle K” ir investīciju jomā pievilcīgs uzņēmums. Šāda pārliecība liek aizdomāties un ļoti pozitīvi vērtēt šī uzņēmuma vadību, kura ir radījusi tādu darba vidi, darba apstākļus, ka tās darbinieki ir pārliecināti par tā izaugsmi ne tikai tuvākajā, bet arī tālākajā nākotnē.

 

IZMANTOTĀS LITERATŪRAS SARAKSTS

https://www.fonds.lv/lepojamies/mecenati/bronzas-mecenati/sia-circle-k-latvia/

https://www.klientuportfelis.lv/lv/jaunumi/6714/registrets-uznemums-circle-k-terminal-latvia

https://corpo.couche-tard.com/en/business-units/united-states/

https://corpo.couche-tard.com/en/business-units/canada/

https://corpo.couche-tard.com/en/business-units/europe/

https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2020/07/Annual-Report-2020-WEB_EN_20200708.pdf

https://www.circlek.lv/par-mums

https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2018/07/Couche-Tard-Investors-Presentation_Q4-2018.pdf

https://www.circlek.lv/m%C5%ABsu-dns

https://static.elektrum.lv/files/Leonardo_EnergyEfficiency_Seminars_Event/247/Energoefektivitate_Circle_K_Latvia.pdf

https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2020/07/ACT_SustainabilityReport_ENG_20200723.pdf

https://www.circlek.lv/uznemumiem/k%C4%81p%C4%93c-izv%C4%93l%C4%93ties-circle-k

https://www.delfi.lv/bizness/biznesa_vide/circle-k-latvia-pedeja-finansu-gada-gan-apgrozijuma-gan-pelnas-kritums.d?id=52320249

https://iauto.lv/pie-stures/kimijas/29993-circle-k-par-tikla-tirgotas-degvielas-kvalitati-ir-parliecinati

https://www.circlek.lv/uznemumiem/k%C4%81p%C4%93c-izv%C4%93l%C4%93ties-circle-k/produkti

https://www.circlek.lv/uznemumiem/k%C4%81p%C4%93c-izv%C4%93l%C4%93ties-circle-k/klientu-serviss

https://www.circlek.lv/uznemumiem/k%C4%BC%C5%ABsti-par-m%C5%ABsu-klientu

https://www.circlek.lv/uznemumiem/k%C4%81p%C4%93c-izv%C4%93l%C4%93ties-circle-k/komforts

https://www.circlek.lv/uznemumiem/k%C4%81p%C4%93c-izv%C4%93l%C4%93ties-circle-k/t%C4%ABkls

https://www.circlek.lv/uznemumiem/k%C4%81p%C4%93c-izv%C4%93l%C4%93ties-circle-k

https://www.cv.lv/content/index.php?id=1514&gr=1

https://mdarhivs.eu?f=https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2020/11/ACT-Investor-Presentation_Master.pdf

https://mdarhivs.eu?f=https://www.fuelseurope.eu/wp-content/uploads/SR_FuelsEurope-_2020.pdf

Comparably (2020). Circle K Competitors. Availiable at: https://www.comparably.com/companies/circle-k/competitors

 1. https://www.fonds.lv/lepojamies/mecenati/bronzas-mecenati/sia-circle-k-latvia/

 2. https://www.klientuportfelis.lv/lv/jaunumi/6714/registrets-uznemums-circle-k-terminal-latvia

 3. https://corpo.couche-tard.com/en/business-units/united-states/

 4. https://corpo.couche-tard.com/en/business-units/canada/

 5. https://corpo.couche-tard.com/en/business-units/europe/

 6. https://corpo.couche-tard.com/en/business-units/europe/

 7. https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2020/07/Annual-Report-2020-WEB_EN_20200708.pdf

 8. https://www.circlek.lv/par-mums

 9. https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2018/07/Couche-Tard-Investors-Presentation_Q4-2018.pdf

 10. https://www.circlek.lv/m%C5%ABsu-dns

 11. https://static.elektrum.lv/files/Leonardo_EnergyEfficiency_Seminars_Event/247/Energoefektivitate_Circle_K_Latvia.pdf

 12. https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2020/07/ACT_SustainabilityReport_ENG_20200723.pdf

 13. https://www.circlek.lv/uznemumiem/k%C4%81p%C4%93c-izv%C4%93l%C4%93ties-circle-k

 14. https://www.delfi.lv/bizness/biznesa_vide/circle-k-latvia-pedeja-finansu-gada-gan-apgrozijuma-gan-pelnas-kritums.d?id=52320249

 15. https://iauto.lv/pie-stures/kimijas/29993-circle-k-par-tikla-tirgotas-degvielas-kvalitati-ir-parliecinati

 16. https://www.circlek.lv/uznemumiem/k%C4%81p%C4%93c-izv%C4%93l%C4%93ties-circle-k/produkti

 17. https://www.circlek.lv/uznemumiem/k%C4%81p%C4%93c-izv%C4%93l%C4%93ties-circle-k/klientu-serviss

 18. https://www.circlek.lv/uznemumiem/k%C4%BC%C5%ABsti-par-m%C5%ABsu-klientu

 19. https://www.circlek.lv/uznemumiem/k%C4%81p%C4%93c-izv%C4%93l%C4%93ties-circle-k/komforts

 20. https://www.circlek.lv/uznemumiem/k%C4%81p%C4%93c-izv%C4%93l%C4%93ties-circle-k/t%C4%ABkls

 21. https://www.circlek.lv/uznemumiem/k%C4%81p%C4%93c-izv%C4%93l%C4%93ties-circle-k

 22. https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2020/07/ACT_SustainabilityReport_ENG_20200723.pdf

 23. https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2020/07/Annual-Report-2020-WEB_EN_20200708.pdf

 24. https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2020/07/Annual-Report-2020-WEB_EN_20200708.pdf

 25. https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2020/07/Annual-Report-2020-WEB_EN_20200708.pdf

 26. https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2020/07/Annual-Report-2020-WEB_EN_20200708.pdf

 27. https://mdarhivs.eu?f=https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2020/11/ACT-Investor-Presentation_Master.pdf

 28. https://mdarhivs.eu?f=https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2020/11/ACT-Investor-Presentation_Master.pdf

 29. https://mdarhivs.eu?f=https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2020/11/ACT-Investor-Presentation_Master.pdf

 30. https://mdarhivs.eu?f=https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2020/11/ACT-Investor-Presentation_Master.pdf

 31. https://www.cv.lv/content/index.php?id=1514&gr=1

 32. https://mdarhivs.eu?f=https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2020/11/ACT-Investor-Presentation_Master.pdf

 33. https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2020/07/Annual-Report-2020-WEB_EN_20200708.pdf

 34. https://mdarhivs.eu?f=https://corpo.couche-tard.com/wp-content/uploads/2020/11/ACT-Investor-Presentation_Master.pdf

 35. https://mdarhivs.eu?f=https://www.fuelseurope.eu/wp-content/uploads/SR_FuelsEurope-_2020.pdf

 36. https://www.comparably.com/companies/circle-k/competitors

Citi darbi šajā kategorijā

Viedie materiāli

Ievads Pēdējo desmit gadu laikā tehnoloģijas attīstās arvien straujāk un mērķtiecīgāk, cilvēku vajadzības un pieprasījums produktu/pakalpojumu unikalitātei, produktivitātei un izmantošanai kļūst arvien kompleksāks, daudzdimensionālāks. Tas

Sociāli emocionālā mācīšanās skolās

Pedagogi, vecāki un politikas veidotāji ir vienisprātis, ka izglītībā jākoncentrējas uz būtisku sociālo un emocionālo spēju atbalstīšanu, lai palīdzētu bērniem veiksmīgi orientēties pasaulē. Šis plašais

Saudzezim dabu

Ievads Viens no galvenajiem skolotāja uzdevumiem ir attīstīt izziņas interesi par mācību priekšmetu. Šo interesi var veicināt, izmantojot dažādas klases un ārpusklases aktivitātes. Spēļu uzdevumi

Iegūstiet piekļuvi visiem +5000 izpildītiem mācību darbiem.

Par 9.90 € jūs varat:
– Pārskatīt visas mūsu arhīvā pieejamās lapas.
– Lejuplādēt jebkurus 10 failus.

Piekļuve būs aktīva 24 stundas.

Jūs varat veikt maksājumu ar jebkuru bankas karti.

Majasdarbs.lv

Vai vēlies pasūtīt mācību darbu?

Cookie

Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes – tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai, kā arī iespējamai saziņai, ja kādā no lapā aizpildāmajām formām norādīsiet savu kontaktinformāciju.